Свет
25. February 2020 - 19:48

Се тестира потенцијална вакцина против коронавирусот

Производителот на лекови „Модерна“ од Кембриџ во американската држава Масачусетс испрати на тестирање до државните истражувачи потенцијална вакцина против коронавирусот.

Вредноста на акциите на биотехничката компанија се зголеми рано изутринава, само еден ден откако компанијата соопшти дека испратила примероци на тестирање во рана фаза на Националниот институт за алергија и заразни болести.