Кошарка
20. September 2015 - 20:57

Шпанија е новиот европски првак

Репрезентацијата на Шпанија е новиот европски првак откако во финалето во Лил ја совлада  Литванија со 80-63 . 

Ова е трета титула за Шпанците на последните 4 европски првенства. 
Литванија го освои сребрениот медал по вторпат во серија и освои вкупно 13 медали од осамостојувањето. Бронзата и припадна на селекцијата на Франција.