Свет
17. February 2020 - 14:56

Слетување на Ербас при силна бура

Ербас А380, во кој се наоѓале над 100 патници и членови на посадата, синоќа успешно слета на аеродромот Хитроу во Лондон, што беше погоден од бурата Денис.

Пилотот и копилотот имаа тешка задача и под агол го спуштија „џинот“ на пистата.

Свесни дека крилото може да го поткачи тлото, го применија следниот концепт: го спуштаа авионот спроти ветрот и откосо го приземјуваа леталото тешко неколку илјади тони.

Меѓу патниците нема повредени и леталото што пристигна од Абу Даби не е оштетено.