Свет
16. September 2019 - 10:29

Сто дена протести во Хонг Конг

Денеска е 100-от ден од протестите во Хонг Конг, што почнаа на 9 јуни и од тогаш воопшто не престанаа, и покрај бруталноста на полицијата во пресметките со граѓаните.

Хаотично беше и изминатиот викенд, кога полицијата употреби водени топови, солзавец и гумени куршуми против демонстрантите кои ги блокираа патиштата и фрлаа молотови коктели пред зградата на локалната влада.

Илјадници антивладини демонстранти трчаа по улиците подметнувајќи улични пожари и блокирајќи патишта во срцето на оваа поранешна британска колонија, пренесуваат британските медиуми.

Силите за безбедност ги гасеа пожарите, а полицијата повторно употреби солзавец за да ги растури протестите и истера демонстрантите.

Полицијата на Хонг Конг утринава издаде соопштение во кое изрази „остра осуда” откако протестот, што почна мирно, прерасна во насилство во некои деловни, трговски и туристички делови на градот.