Ракомет
29. August 2017 - 8:05

Супер Глоуб за Барселона

Македонскиот репрезентативен голман Борко Ристовски со својот клуб Барселона го освои златниот медал на СУпер Глоуб 2017. Каталонците до трофејот на неофицијалното светско клупско првенство дојдоа по победата над Фуксе Берлин со 29:25.
 
Клупскиот колега на Ристовски, Гонзало Перез де Варгас имаше одлична партија, па Ристовски немаше многу шанси да ги покаже своите квалитети.
 
Претходно во мечот за третата позиција, европскиот и македонски шампион Вардар оствари убедлива победа над домаќинот на турнирот Ал Сад со 37:19.
 
Супер Глоуб турнирот се играше во Доха, Катар.