Свет
26. February 2022 - 10:57

Украинска пратеничка се сликаше со калашников: И жените ќе се борат со мажите

Кира Рудик, член на украинскиот парламент, пред само неколку дена беше окупирана со секојдневниот живот, но потоа се се смени.

„И тогаш еден ден само знаете дека доаѓаат. И тогаш треба да направите нешто. А потоа добиваш пиштол и потоа учиш да пукаш“,“, изјави Рудик за Си-Ен-Ен од Киев.

Синоќа Рудик на Твитер објави фотографија на која држи калашников, со порака: