Тенис
13. September 2015 - 8:58

УС Опен: Финале Ѓоковиќ - Федерер

Во машкото финале на УС Опен вечерва ќе играат Новак Ѓоковиќ и Рожер Федерер. Досега двајцата имаат одиграно 41 меч (првиот во Монте Карло 2006). Федерер има водство од 21-20 во добиени мечеви, а предност има и на терените на УС Опен 3-2.

Ова ќе биде нивни 14.ти меч на Грен слем турнир, а Ѓоковиќ има предност од 7-6 во победи. Имаат одиграно вкупно 120 сетови и најчесто резултатот во гемови бил: 6:4; 7:5 и 7:6.
 
Мечеви на УС Опен:
2007 - финале: Федерер - Ѓоковиќ 7:6; 7:6 и 6:4
2008 - полуфинале: Федерер - Ѓоковиќ 6:3; 5:7; 7:5 и 6:2
2009 - полуфинале: Федерер - Ѓоковиќ 7:6; 7:5 и 7:5
2010 - полуфинале: Ѓоковиќ - Федерер 5:7; 6:1; 5:7; 6:3 и 7:5.
2011 - полуфинале: Ѓоковиќ - Федерер 6:7; 4:6; 6:3; 6:2; 7:5