Македонија
15. February 2017 - 17:59

Уживајте во убавото време додека трае, УХМР најавува промени

Времето утре во Македонија ќе биде сончево. Ќе дува слаб претежно јужен ветер.

Утринската температура ќе се движи од минус седум до еден, а дневната од седум до 13 степени.

Во Скопје сончево со слаб јужен ветер. Утринската температура ќе се спушти до минус три, а дневната ќе се искачи до 10 степени.

До петок ќе преовладува претежно сончево и релативно топло време. На повеќе места максималната температурата ќе надмине 10, а на југ ќе достигнува и до 14 степени.

Од петок ќе се зголеми облачноста, а за време на викендот и во понеделник ќе има услови понекаде по котлините за појава на утринска магла и ќе има повремени врнежи од дожд, почести во недела. На планините врнежите ќе бидат од снег. Во понеделник врнежите ќе завршуваат до крајот на денот кога понекаде и на повисоките места на запад може да се појави слаб снег.