Фудбал
12. јуни 2020 - 11:56

Ван Дајк може да стане најплатен играч во Ливерпул

Холанѓанецот Вирџил ван Дајк ќе биде најплатен играч во историјата на Ливерпул. Тој ќе направи нов договор со плата од 220 илјади фунти неделно, пренесува „Сан“.

Петгодишен договор, вреден 57 милиони фунти, ќе биде потпишан по добивањето на титулата која е веќе извесна за „црвените“.

Пари Сен Жермен е заинтересиран за 28-годишен Холанѓанец, но фудбалерот нема намера да ја промени клупската средина.

За потсетување, во моментот, напаѓачот Мохамед Салах е најплатениот фудбалер во Ливерпул. Тој со плата од 200 илјади фунти неделно, водено е и најплатениот играч во историјата на клубот од „Енфилд“.

Оваа сезона, Ван Дајк има четири гола и една асистенција на 29 натпревари во Премиер лигата.