Фудбал
1. September 2020 - 10:07

Ван Дајк: Во холандската репрезентација сите беа вознемирени поради заминувањето на Куман

Дефанзивецот на Ливерпул и холандски репрезентативец, Вирџил ван Дајк, го коментираше заминувањето на Роналд Куман од селекторското место на националниот тим.

– Сите во националниот тим беа вознемирени од заминувањето на толку одличен тренер. Во исто време, сите сме многу среќни за него. Секој знаеше дека работата во Барселона е сон за Куман. Живееме во тешко време, со коронавирусот и неизвесноста што ја носи со себе. Ако некое лице има можност, тогаш ова може да го разбере, истакна ван Дајк.

Куман во новата сезона ќе ја предводи Барселона во обид да ја врати каталонската гордост на победничките патеки.