Свет
27. March 2023 - 13:13

Во експлозија во Кабул најмалку две лица загинаа

Најмалку две лица загинаа, а 12 се повредени во денешната експлозија во близина на Министерството за надворешни работи на Авганистан, соопшти претставник на болницата управувана од италијанска невладина организација во Кабул.

„Примивме некои пациенти“, рече Стефано Соза од италијанската невладина организација Emergency, која раководи со хируршки центар специјализиран за третман на воени жртви во центарот на Кабул. Во твитот на невладината организација се наведува дека меѓу повредените има најмалку едно дете.

Тој рече дека инцидентот се случил во близина на зградата на Министерството за надворешни работи.

Очевидци велат дека голема експлозија одекнала во близина на добро чуваната област во која се сместени неколку владини згради и странски амбасади.

Причината за експлозијата се уште не е позната.

Сепак, дел од локалните медиуми, повикувајќи се на непотврдени извори соопштуваат дека експлозијата е дело на бомбаш-самоубиец, кој при детонацијата убил шестмина цивили.