Македонија
13. January 2020 - 12:44

Во Кичево кривична пријава за бесправно сечење огревно дрво

Надворешната канцеларија за криминалистички работи-Кичево, до надлежното Јавно обвинителство поднесе кривична пријава против А.А.(41) од кичевското село Србјани, А.Ч.(43) од Скопје Ф.М.(40) од Кичево, Е.М.(27) од Битола, Р.И.(20) од Кичево, Е.М.(30) од Кичево, С.М.(33) од Кичево и против 16 годишно момче од Кичево.

Пријавениот А.А. во текот на декември 2019 и јануари 2020 година, со намера да се стекне со противправна имотна корист од неовластена продажба на бесправно посечено огревно дрво од шума во државна сопственост, ги ангажирал останатите пријавени секојдневно да сечат до 20 метри просторни дабово огревно дрво. Потоа, со товарно возило ги транспортирал до крајните купувачи информираат од СВР-Охрид.