Свет
14. August 2020 - 10:30

Во Перу за еден ден речиси 10.000 новозаразени со Ковид-19

Во Перу во изминатите 24 часа регистрирани се 9.441 нови случаи на Ковид-19, со што вкупниот број на заболени лица се искачи на 507.996.

Од почетокот на пандемијата во Перу од последици со новиот коронавирус починале 25.648 луѓе, а оздравече 348.006 пациенти.

Претседелот на Перу, Мартин Визкара уште во март прогласи вонредна состојба, а подоцна воведе полициски час.