Балкан
30. September 2020 - 18:53

Во Србија 72 новозаразени со коронавирус, нема починати

Според последните информации во Србија се потврдени 72 нови случаи на инфекција со коронавирус, а немало смртни случаи.

Во последните 24 часа се тестирале 6.561 лице за коронавирус.

На апарати за дишење се приклучени 21 пациент.

Епидемиологот и член на Кризниот штаб, Предраг Кон, изјави дека училиштата се најголем ризик за пренесување на коронавирусот, како и дека носители на вирусот во средните училишта се средношколци и студенти.