Свет
28. May 2022 - 17:57

Во стампедо пред црква во Нигерија загинаа 31 лице

Најмалку 31 лице загина денеска во Нигерија при стампедо пред црква во јужната држава Риверс, изјави портпаролката на полицијата, Грејс Ајринџ-Коко.

Стотици луѓе кои рано утринава дојдоа во црквата за да добијат храна ја скршија капијата, што предизвика стампедо, рече Иринге-Коко, пренесе Ројтерс.

„Луѓето доаѓаа порано, а некои станаа нетрпеливи… што доведе до газење. Полицијата е на терен и ја следи ситуацијата додека трае истрагата“, рече таа.