Балкан
29. October 2015 - 16:14

Вучиќ: Србија нема никого да нападне, па ниту Хрватска

Србија нема никого да нападне, изјави српскиот премиер Александар Вучиќ во Москва, коментирајќи ја изјавата на хрватскиот министер за внатрешни работи Ранко Остојиќ, кој на најавата дека Србија ќе купи руско оружје, истакна дека Хрватска е членка на НАТО и оти може да се одбрани.

- Србија никого нема да нападне. Не знам какви се плановите на Хрватска, не знам зошто и се балистички ракети и лансирни рампи, истакна Вучиќ по средбата со рускиот претседател Владимир Путин.

Вучиќ наведе дека единствен интерес е да се зачува „територијата, граѓаните и народот“.