Здравје
28. March 2016 - 18:44

За тенок струк, 6 трика за забрзано топење на салото на стомакот

Со цел намалувањето на килограмите да биде успешно, добро е да се послужите со овие трикови кои покрај тоа што го намалуваат чуството на глад, го забрзуваат метаболизмот и потикнуваат топење на масните наслаги на телото.
 
Доколку се обидувате да гo изгубите вишокот килограми, обидете се со овие шест проверени трикови. 
 
1. Секој ден испијте 2 шолји зелен чај бидејќи помага во топењето на мастите на телото.
 
2. Пијте доволно вода, најмалку литар ипол на ден, бидејќи хидратацијата на телото е многу важна кај секоја диета. Таа го чисти телото од отровите.
 
3. Зголемете го внесто на железо во телото низ храна која е богата со минерали, месо, овес, зелен зеленчук, цвекло итн. Железото е важно за правилно распоредување на кислородот до клетките во телото.
 
4. Јадете повеќе храна која содржи протеини бидејќи помага во согорувањето на маснотиите. Храна богата со протеини е рибата, пилешкото месо, јајцата итн.
 
5. Заблуда е дека треба да се избегнуваат банани за време на диета. Напротив, добро е да се јадат поради тоа што го забрзуваат метаболзимот, една банана содржи 500 милиграми калиум.
 
6. Доколку е можно, намалете го стресот кој го чуствувате. Всушност, хормот на стрес - кортизол, лачи се повеќе за време на стресните денови, а тој допринесува за дебелеење, особено за таложење на масни наслаги на стомакот.