Кошарка
14. September 2019 - 18:42

Американците го завршија мундијалот со победа

Кошаркарите на САД ја победија Полска 87:74 (28:14, 19:16, 16:25, 24:19) и го освоија седмото место на Светското првенство во Кина.

Една од најлошите селекции составена од НБА играчи првенството го заврши со победа, која сепак нема да го поправи впечатокот што Американците го оставија во Кина. Седмото место е најлошиот пласман на „јенките“ во историјата на Светските првенства. Претходниот најлош пласман Американците го имале на СП во 2002, во Индијанаполис, кога биле шестти.

Полјаците од друга страна не успеаја да направат уште едно изненадување, но сепак не го расипаа впечатокот што го оставија на овој турнир.

Мечот, со ревијален карактер, Американците го решија во последните три минути од првата четвртина, кога со серија 10:0, остварија предност 28:14. САд во текот на мечот немаа поголема предност од 17 поени.

Полјаците се обидоа да се врата во мечот, третиот мериод го добија со 25:16, неколку пати ја спуштаа разликата на седум поени, но не успеаја целосно да се вратат во натпреварот.

Донован Мичел ги предводеше Американците со 16 поени, 10 асистенции и 3 скока, Џо Херис постигна 14, а Крис Мидлтон имаше 13 поени и по 6 скока и асистенции. Касј Полска најдобри беа Матеуш Понитка со 18 поени и 7 скока, односно Адам Вачиски со 17 поени и 5 скока.