Loading Video...
Фудбал
5. January 2023 - 18:40

Барселона се „провлече“ до осминафиналето во Копа Дел Реј

Екипата на Барселона се пласира во осминафиналето ва шпанскиот Куп.
 
Иако Каталонците важеа за апсолутни фавороти во дуелот со третолигашот СЦ Интерсити, сепак до победата од 4-3 Барса стигна дури во продолжението.
 
Со головите на Араухо (4-минута), Дембеле (66) и Рафиња (77), Барса трипати имаше предност.
 
Но, Ориоло Солдевиа, кој потекнува од школата на Барселона, во три наврати успеваше да го израмни резултатот (59, 74 и 86-минута).
 
Сепак, во продолжението, односно 103-минута Ансу Фати го постигна четвртиот гол и ја одведе Барса во осминафиналето.