Фудбал
7. јуни 2023 - 17:13

Белингем против Македонија како играч на Реал Мадрид

Англискиот фудбалер, Џуд Белингем и официјално стана нов член на Реал Мадрид, потврди неговиот претходен клуб Борусија Дортмунд.
 
Одамна талентираниот играч за врска почна да го привлекува вниманието на бројни европски клубови, но на крајот победата над натпреварувањето ја извојува „кралскиот клуб“ кој уплати 103 милиони евра на сметката на германскиот клуб во името на надоместок.
 
Деветнаесетгодишниот Белингем потпиша шестгодишен договор со челниците на Реал и со тоа стана првото засилување на Мадрид за следната сезона. Ова воедно значи дека како играч на кралскиот клуб ќе истрча против нашата репрезентација во квалификацискиот дуел во Манчестер на 19.јуни.