Спорт плус
23. November 2023 - 15:44

Бобан Илиоски обезбеди сребро за Македонија на Светското во Португалија, утре ќе се бори за злато

Бобан Илиоски во полуфиналето на Светското во Португалија против Алкишиев Елјан од Азербејдџан издвои убедлива победа со 3:0.

-Бобан во сите три рунди водеше со резултат 3:0. Борецот од Азербејџан со предходните борби кој ги имаше беше анализиран од нашата страна и изготвивме тактика која Боби целосно ја спроведе и реализира во целост. Со оваа борба обезбедивме сребро за Македонија. Утре одиме по златото во финалето по тоа за што сме дојдени, изјави претседателот Дејан Митровски Урко.

Бобан Илиоски во финалето ќе се бори против Уришбоев Нурбек од Узбекистан.