Loading Video...
Ф1
11. September 2021 - 17:44

Ботас победник на „спринтот“ во Монца - Верстапен ќе стартува од пол-позицијата

 
Валтери Ботас е победник на втората „спринт“ трка во Формула 1 шамионатот. 
 
Возачот на Мерцедес најбрзо ги извозе 18-те кругови на патеката Монца каде утре ќе се вози италијанското Гранд-при. 
 
Денешниот спринт зад Ботас го завршија Макс Верстепен на Ред Бул, a по нив двата болида на  Мекларен односно Даниел Рикардо и Ландо Норис.
 
Потсетување дека оваа трка практично е и квалификации за утрешното Гранд-при. 
 
Но, иако Ботас победи сепак тој ќе стартува од последното место, а во првите два стартнби реда ќе бидат Верстепен и Рикардо, односно Норис и Хамилтон кој денешиот спринт го заврши како петто пласиран