Свет
6. December 2020 - 10:04

Цената на вакцината „Спутник V“ ќе изнесува 21 евро за две дози

Руското Министерство за здравство ја утврди максималната цена на вакцината против коронавирусот „Спутник V“ на 1.942 рубли за две дози или 21,5 евра, изјави Алексеј Кузнецов, помошник министер за здравство.

„Министерството за здравство на Русија ја регистрираше максималната цена на вакцината за спречување на коронавирусот ‘Спутник V’, што е развиена од Националниот истражувачки центар за епидемиологија и микробиологија ‘Гамалеј’. Тоа е 1.942 рубли за две дози”, изјави тој.

Кузнецов додаде дека цената на кутијата со пет комплети од две дози е утврдена на 9.710 рубли или околу 108 евра.

„Вакцинацијата на руските граѓани ќе биде бесплатна и апсолутно доброволна“, истакна тој.

Руската влада претходно ја додаде вакцината на списокот на витални и основни лекови.