Свет
14. April 2024 - 8:44

Експлозии во воздух пријавени во повеќе делови на Израел и на Западниот Брег

Тимовите на Си-Ен-Ен од терен известуваат за експлозии над Тел Авив, кои се чини дека биле напади пресретнати од израелската воздушна одбрана.

Има извештаи и за експлозии во областите Бершеба, Мртвото Море и Хеброн на Западниот Брег, како и Голанската висорамнина на границата со Сирија.

Според веб камери што емитуваат во живо, израелскиот противвоздушен систем Железна купола бил активиран на неколку дополнителни локации.

Пресретнувањата биле регистрирани над Ханатон, кој се наоѓа во северен Израел источно од Хаифа, во близина на Назарет, во близина на Модиин-Макабим-Реут и Сафед, во близина на Голанската висорамнина.

Сирените се огласуваа во многу делови на Израел додека се активира воздушната одбрана.