Фудбал
28. November 2023 - 10:37

ФИФА им должи над 1 милион долари на руските фудбалски клубови

Светското раководно тело на фудбалот, ФИФА, ги задржува надоместоците за руските тимови поврзани со минатогодишното Светско првенство во Катар поради санкциите наметнати против Рускиот фудбалски сојуз (РФУ), изјави во неделата нејзиниот генерален секретар Максим Митрофанов.

Руските репрезентации и клубови се суспендирани од повеќето големи фудбалски натпреварувања управувани од ФИФА, како и од европското раководно тело УЕФА, како дел од санкциите издадени против Москва по почетокот на нејзината воена операција во Украина во февруари 2022 година.

УЕФА минатиот месец сигнализираше можно заладување на казните со тоа што ја отвори можноста руските тимови до 17 години да се вратат во игра – пред брзо да ја затвори неколку дена подоцна, поради бесот во нејзиниот извршен комитет. Според највисокиот функционер на РФУ, санкциите продолжуваат да ги засегаат тимовите од рускиот прволигаш, кои инаку би имале право да добијат компензација за учеството на нивните играчи на минатогодишното Светско првенство на ФИФА во Катар.

„Засега, парите за учество на играчите на Светското првенство во 2022 година се блокирани“, изјави Митрофанов за новинската агенција ТАСС. „ФИФА не ги испраќа овие пари поради фактот што нашите клубови се под санкции.

Во јули, ФИФА соопшти дека ќе исплати вкупно 209 милиони долари на клубовите чии играчи учествуваа на турнирот во Катар минатата година – ретко Светско првенство кое започна во ноември наместо во летните месеци, за да се избегнат големите горештини во Доха. Плаќањата, соопшти ФИФА, ќе бидат доделени на 440 клубови од 51 различна земја.

Ова вклучува дневни вкупни износи од 10.950 долари за секој од 837 играчи на турнирот, без оглед на тоа колку време поминале на теренот. Во 2018 година, ФИФА платила 8.530 долари по играч кој учествувал на Светското првенство во Русија.

ФИФА, исто така, соопшти дека ќе им биде исплатена компензација на сите клубови кои имале регистриран играч на Светското првенство две години пред почетокот на турнирот – пред да бидат воведени санкции против рускиот фудбал. Но, според Митрофанов, овие исплати се задржани од ФИФА.

Различни фудбалери на турнирот ги претставуваа руските клубови пред и за време на Светското првенство во Катар, вклучувајќи го уругвајскиот дефанзивец Гулермо Варела и полскиот играч за врска Себастијан Шимански, кои играа за Динамо Москва. Дејан Ловрен, бранителот на Хрватска, освојувач на бронзен медал, играше за Зенит Санкт Петербург до јануари оваа година.

Англискиот шампион Манчестер Сити треба да добие исплата од 4.596.445 долари од ФИФА, најмногу од сите клубови, и маргинално пред Барселона (4.538.955 долари) и Баерн Минхен (4.331.809 долари).