Свет
18. May 2022 - 9:19

Финска и Шведска официјално поднесоа барање за членство во НАТО

Финска и Шведска и официјално денеска поднесоа барање за членство во НАТО.

Веста ја соопшти генералниот секретар на НАТо Алијансата Јенс Столтенберг, кој го поздрави барањето на Финска и Шведска да се приклучат кон НАТО.

„Вие сте наши најблиски партнери“, рече Столтенберг пред новинарите откако ги доби писмата од амбасадорите на двете земји со барањње за придружување на Алијансата, пренесе АП.

Барањето за члеснтво во НАТО сега треба да го одобрат 30 држави членки на Алијансата.