Loading Video...
Тенис
5. January 2023 - 18:42

Ѓоковиќ се пласира во четвртфиналето на турнирот во Аделаида

 
Новак Ѓоковиќ се пласира во четвртфиналето на турнирот во Аделаида.
 
Српскиот тенисер многу потешко од очекуваното, го совлада Французинот Квентин Халис, кој е на 64-место на АТП листата.
 
Првиот сет Ѓоковиќ го доби во тај-бреј ги доби со 7:3 на поени, а во вториот се одиграа дванаесет гема, за на крајот Ѓоковиќ ја го добие сетот со 7:5.
 
Новак во четвртфиналето ќе игра против 18-от тенисер во светот, Канаѓанецот Денис Шаповалов, кој со 6-4, 6-3 го совлада Русинот Роман Сафиулин.