Фудбал
25. November 2022 - 19:14

Холандија и Еквадор одиграа без победник 1:1

Во вториот натпревар од оваа група, Холандија и Еквадор одиграа без победник 1:1.
 
Популарните „лалиља“ уште во 6-минута поведоа со голот на Коди Гапко предност која ја одржаа до крајот на првиот дел. 
 
А, по само 5 минути игра во вторипо, Едер Валенсија со својот трет гол на шампиопнатот израмни на 1-1 што беше и конечен резултат на натпреварот.
 
Со по еде освоен бод и вкупно 4, двете селекции остануиваат на првите две позиции на табелата, со еден бод повеќе од Сенегал кој во директниот дулел со Еквадор може да решава за палсман во нокаут фазата до која Холандија е поблиски бидејќи важи за фаворит во дуелот од последното трето коло против Катар