Свет
20. November 2015 - 11:49

ИСИС се закани - Еве која е нивна следна мета

Припадниците на Исламската држава објавија ново видео со кое овој пат се закануваат дека ќе ја разнесат Белата Куќа. На шестминутната снимка која ја објавија џихадистите, се гледа како се закануваат дека по минатонеделните напади во Франција, во кои загинаа 129 лица, а 350 се ранети, наредна цел ќе им биде и Белата куќа во Вашингтон. Оваа закана доаѓа ден по заканата за нападите во Њујорк. 
 
Во меѓувреме, американскиот државен секретар Џон Кери изјави дека ИСИС ќе бидат поразени. Според него, отсекогаш говореле дека ќе ги поразат терористите, само за тоа треба време.
 
Ова е видео снимката на џихадистите...