Спорт плус
18. August 2016 - 18:19

ЛОИ: Злато за Клемент на 400 метри со пречки

Одлична трка и прво индивидуално злато за американскиот атлетичар, 30-годишниот Керон  Клемент кој триумфираше на 400 метри со пречки. Тој беше побрз од  Кениецот Бонифаче Тумути,додека со бронза ги израдува турските фанови Јасмани Копело.
 
Американецот Клемент по третпат освојува олимписки медал, откако освои сребро на 400 со пречки во Пекинг 2008, а беше дел од американската штафета 4х400 метри која освои злато на таа трка. Тој се квалификуваше и на Олимпијадата во Лондон во 2012 година, но си замина без медал.
 
400 МЕТРИ СО ПРЕЧКИ (М)
 
1.Керон Клемент (САД) 47.73
 
2.Бонифаче Мучеру Тумути (Кен) 47.78
 
3.Јасмани Копело (Тур) 47.92