Свет
30. March 2023 - 9:52

Најмалку 12 лица загинаа во пожар на траект на Филипините , седум се водат за исчезнати

Најмалку 12 лица погинаа, а седум се уште се водат за исчезнати, откако се запали траект со 250 патници и членови на екипажот, изјави денеска гувернерот на провинцијата Базилан, на Филипините, пренесоа американските медиуми.

-Многумина од патниците што се спасиле избегале со скокање од траектот во паниката предизвикана од силината на пожарот и потоа биле извлечени од крајбрежната стража, воената морнарицата, друг траект и локален рибар, изјави гувернерот Џим Хатаман.

Гувернерот додаде дека повеќето од луѓето на треаектот „МВ лејди Мери Џој 3“ биле спасени во текот на ноќта, но властите дополнително ги проверуваат информациите од различни извори, што укажува дека бројките може да бидат различни.

-Меѓу загинатите има и три деца, кои најверојатно се одвоиле од нивните родители, а најмалку 23 патници се повредени и пренесени во болници, додаде гувернерот.

Повеќето од жртвите се удавиле, а подоцна биле пронајдени во морето, соопштија официјални лица.