Македонија
25. April 2017 - 11:46

Нова временска прогноза на УХМР, крај на убавото време

Времето денеска: Сончево и потопло со мала до умерена локална облачност и со умерен југоисточен ветер, кој вдолж Повардарието повремено ќе засилува. Максималната температура ќе биде во интервал од 16 до 23 степени.
 
Во Скопје температурата до 21 степен.
 
До петок ќе преовладува сончево и топло време со мала до умерена облачност и ќе дува умерен јужен ветер, особено изразен вдолж Поварадарието. Утринските температури ќе бидат во постепен, а дневните во позначителен пораст.
 
Од ноќта кон сабота облачноста ќе се зголеми и за време на продолжениот викенд ќе преовладува променливо облачно време со повремени локални врнежи од дожд. Од недела ќе започне да дува северен ветер, кој ќе донесе мало спуштање на температурите. Во понеделник попладне се очекува нестабилно време со појава на грмежи.