Свет
15. May 2024 - 15:51

Обид за атентат врз словачкиот премиер по состанок на Владата

Словачкиот премиер Роберт Фицо е повреден во пукање по состанокот на владата, објави во средата новинската агенција ТАСР.

ТАСР го цитира потпретседателот на Парламентот, Лубош Блаха, кој рече дека Фицо бил застрелан и ранет.

Сведок изјави за Ројтерс дека слушнал неколку истрели и видел еден маж како е приведен од полицијата.

Тој рече дека видел како полицајци туркаат некого во автомобил и се оддалечиле.

Од владината канцеларија не можеше веднаш да се контактира за коментар.