Фудбал
12. May 2016 - 9:05

Премиер лига: Сандерленд избори опстанок

Екипата на Сандерленд и следната сезона ќе биде дел од најквалитетната фудбалска лига во Англија, додека Њукасл и Норич ќе играат во понизок ранг.
 
Ова е епилогот по трите синоќешни премиерлигашки средби.
 
Сандерленд опстанокот го обезбеди со убедлива победа над Евертон, Норвич и покрај триумфот над Вотфорд не успеа да се спаси од испаѓање, додека Ливерпул и Челзи ремизираа.
 
Постигнати резултати:
 
Сандерленд – Евертон 3:0,
Норвич – Вотфорд 4:2 и 
Ливерпул – Челзи 1:1.
 
Во последното коло остануваат дилемите кој ќе биде последниот тим што ќе обезбеди место во Лигата на шампионите, како и екипите кои ќе играат во Лига Европа.
 
 
Табела: 
 
1.Лестер 80 бодови 
2.Тотенхем 70 
3.Арсенал 68 
4.Манчестер Сити 65 
5.Манчестер Јунајтед 63 
6.Вест Хем 62  
7.Сутемптон 60 
8.Ливерпул 59
................
................ 
17.Сандерленд 38
18.Њукасл 34
19.Норич 34
20.Астон Вила 17.