Свет
25. October 2015 - 19:29

Претседателски избори во Аргентина

Во Аргентина се одржуваат претседателски избори за наследник на Кристина Кирхнер, која е на власт од 2007 година и не може да се кандидира за трет мандат.

Кандидатот на владејачката левица Даниел Сиоли е фаворит пред конзервативецот Маурисио Макри, кој е градоначалник на Буенос Аирес осум години.

Првите резултати се очекува да бидат соопштени околу полноќ по локално време.