Македонија
10. August 2022 - 12:27

Приведен криминалец од Куманово осуден на осумгодишна затворска казна

Министерството за внатрешни работи информира дека синоќа, во 21.40 часот, полициски службеници од СВР Куманово го лишиле од слобода Ј.С.(34) од Куманово.

-Тој бил осуден на осум години затворска казна за сторени кривични дела „тешка кражба“ по член 236 и „разбојништво“ по член 237 од Кривичниот законик, а се барал со потерница за доиздржување на пет години казна затвор, известуваа од МВР.

Лицето ќе биде спроведено во Казнено-поправна установа Затвор Прилеп за доиздржување на казната.