Кошарка
29. May 2024 - 8:08

Прва победа за Минесота во конференциското финале со Далас

Екипата на Минесота Тимбервулвс избегна „метла“ откако на гостувањето во Тексас кај Далас Маверикс победи со резултат 105-100 и остана жива во финалната серија во Западната конференција.

Едвардс беше најуспешен во овој меч со 29 поени 10 скока и 9 асистенции, додека пак Дончиќ го заврши натпреварот со „трипл-дабл“ од 28 поени.

Следниот натпревар од финалната серија на Западот се игра на 29 мај. Победникот ќе игра НБА-финале со Бостон Селтикс.