Тенис
7. јуни 2018 - 19:48

РГ: Полуфинале Надал-дел Потро

По два дена игра поради проблеми со дождот Рафаел Надал успеа во три сета (4:6, 6:3, 6:2 и 6:2) да го елиминира Аргентинецот Диего Шварцман и да се пласира во полуфиналето на Ролан Гарос каде ќе игра Хуан Мануел дел Дел Потро.
Шварцман си обезбеди историја како единствниот тенисер досега кој на годинешново издание на Ролан Гарос успеа да му одземе сет на Шпанецот. 
Хуан Мануел дел Потро во четири сега со совлада Марин Чилиќ 
Очигледно дека Аргентинецот подобро се снајде по прекинот вчера поради дождот и набрзина го реши доигрувањето на тај-брејкот од првиот сет. 
Во вториот се водеше голема борба а го освои Чилиќ.
Во третиот Хрватот направи брејк и поведе со 2-0 но откако пропушти втор брејк дел Потро се разигра и на крајот се радуваше на победата.