Фудбал
20. May 2020 - 12:08

Ројс може да го пропушти мечот со Баерн и остатокот од сезоната

Капитенот на Борусија Дортмунд, Марко Ројс, нема да може да учествува на натпреварот од 27. коло на германското првенство против Волфзбург закажан за 23 мај, поради повреда на бутен мускул, објави „Билд“.

Според германскиот весник, 30-годишниот Ројс, исто така нема да игра со Баерн на 26 мај. а голема е веројатноста фудбалерот да го пропушти остатокот од сезоната, која беше продолжена на 16 мај.

Во досегашниот дел од сезоната 2019/20, Ројс одигра 26 натпревари за Борусија, постигна 12 голови и направи шест асистенции.