Фудбал
10. February 2024 - 12:04

„Сантијаго Бернабеу“ домаќин на НФЛ натпревар во 2025

Во 2025 година, Мадрид ќе стане четвртиот европски град кој ќе биде домаќин на натпревар од американската професионална фудбалска лига (НФЛ).

Натпреварот ќе се одигра на стадионот на Реал Мадрид, Сантијаго Бернабеу.

Првиот европски град кој беше домаќин на НФЛ натпревар беше Лондон во 2007 година, а досега таму се одиграни 36 натпревари во НФЛ.

Од нив, повеќето беа на Вембли, неколку беа играни во Твикенхем, а од 2019 година домаќин е и новиот стадион на Тотенхем Хотспур.

Првиот натпревар од НФЛ во Германија се одигра во 2022 година на Алијанц Арената во Минхен, додека оваа година на листата се најде и Франкфурт.

„Доаѓањето на НФЛ на Сантијаго Бернабеу е важен настан во спортската историја. Оваа стратешка соработка ќе ги зајакне нашите два бренда на глобално ниво и ќе биде ентузијастички пречекана од милиони луѓе на сите континенти“, најави претседателот на Реал. Мадрид, Флорентино Перез.