Свет
28. August 2019 - 18:32

Се активираше италијанскиот вулкан Стромболи

Вулканот на италијанскиот остров Стромболи денеска се активираше и исфрли големи количини пепел и чад.

Експлозија со висок интензитет е регистрирана во 10:17 часот по локално време, а досега нема пријавено никаква штета, објави италијанскиот институт за геофизика и вулканологија.

Како мерка на претпазливост, претседателот на сицилијанската област Нело Мусумечи на неколку часа забрани паркирање на приватни чамци и јахти во марината.

„За среќа, немаше ниту човечки жртви ниту материјална штета“, напиша тој на својот профил на Фејсбук.