Свет
4. March 2019 - 8:38

Спасителите ги извлекуваат од под урнатините жртвите од торнадо во Алабама, се стравува дека ќе биде полошо

Најмалку 23 луѓе загинаа во налет на торнадо во американската сојузна држава Алабама.

– Засега имаме податоци за загинати 23 лица. За жал мислам дека бројот на жртвите ќе биде поголем, изјави шерифот на округот Ли, Џеј Џоунс.

Американската метеоролошка служба го вброи торнадото во категорија ЕФ-3, што значи дека брзината на ветрот достигнала 266 километри на час.

Податоците за бројот на жртвите и причинетата материјална штета не се конечни, а спасувачката акција е во тек.

Повеќе од 4.000 семејства во Алабама останале без електрична енергија.