Свет
28. јуни 2022 - 11:58

Судот во Луизијана го блокираше законот за забрана на абортусот

Судот во американската сојузна држава Луизијана го блокираше законот на таа држава кој би можел повторно да ја воведе забраната за абортус.

Судија на Окружниот суд во Њу Орлеанс во понеделникот привремено го блокираше спроведувањето на законот во Луизијана и закажа сослушување за 8 јули, врз основа на тужба поднесена од Центарот за репродуктивни права во име на локалните медицински институции кои вршат абортуси, јавува Би-Би-Си.

Луизијана е една од 13-те држави кои повторно воведоа забрани или строги ограничувања за абортусот по одлука на Врховниот суд на САД.