Loading Video...
Фудбал
1. January 2023 - 18:52

Тотенхем со пораз од Астон Вила за започна новата година

Во натпревар од 18 коло на англиската Премиер лига одигран во Лондон екипата на Астон Вила забележа гостинска победа над Тотенхем со 2-0.
 
Головите беа постигнати во второто полувреме, односно, во 50-тата мунута, Аргентинецот, Емилијано Буенда беше стрелец на првиот, а Бразилецот, Даглас Луси на вториот гол.
 
Со трите освоени бодови и вкупно 21, Астон Вила е на 12 место на табелата, дедека Тотенхем кој останата пети со 30 бопдови повека го гиби чекорот во претендентите за шампинскиот трофеј.  
 
Во тек е дуелот меѓу Нотингем Форест и Челзи.
 
Возбудувањата во Премиер лигата продолжуваат со дуелите од 19-тата рунда која стартува утре, а ќе биде заокружена во четврток со дербито меѓу Челзи и Манчестер Сити.