Балкан
24. August 2016 - 11:39

Турски тенкови влегоа во Сирија

Турски тенкови денеска ја преминаа границата и влегоа на сириска територија. Тенковите имаа поддршка од воздух од воените авиони на коалицијата предводена од САД против Исламска држава.

Турската телевизија НТВ јави дека 20 турски тенкови ја преминале сириската граници и оти има судири во пограничниот регион.

Според дел од западните медиуми на сириска територија има шест турски тенкови.

Турската артилерија и авиони од утрово напаѓаат цели на ИД во северна Сирија.