Балкан
10. October 2019 - 15:32

Турско МНР: Турските сили ги прошируваат целите на дејствување во Сирија

Министерството за одбрана на Турција соопшти дека турските сили ги прошириле целите на дејствување за време на вториот ден од офанзивата против курдската милиција во северна Сирија.

Како што јавија турските медиуми, две сириски села во пограничното подрачје се „исчистени од терористи”.

Во исто време, курдските единици возвратија, при што загинаа 14 турски војници во судирите во близина на градот Рас ал-Аџин. Според ТАСС, Курдите тврдат дека уништиле четири турски тенкови на влезот во Тел Абијад, при што загинале петмина војници.

Курдските борци отвориле оган од нивните позиции во близина на Рас ал-Аџин, на што турската артилерија возвратила.

Рас ал-Аџин е првиот сириски град кој турските вооружени сили го нападнаа откако Анкара започна операција во северна Сирија со намера, како што тврди, да создаде безбедносна зона во која ќе можат да се вратат сириските бегалци.