Балкан
15. May 2024 - 8:21

Во голем пожар во пристаништето Медулин уништени над 30 јахти | ВИДЕО

Најмалку 30 јахти изгореа во голем пожар што избувна во пристаништето Медулин на хрватското крајбрежје, јави хрватската национална телевизија ХРТ, повикувајќи се на информации од полицијата во Истра.

Полицијата добила дојава за пожар во пристаништето утрово во 03:55 часот. Досега изгореа 30 пловила, а неколку од нив потонаа.

Пожарот се уште беснее, се слушаат и експлозии, јави ХРТПожарот се шири од една на друга јахта. Засега нема информации за жртви во пожарот.

Медиумот јави дека просечната цена на една јахта усидрена во тоа пристаниште е околу 150. 000 евра.