Свет
4. January 2022 - 8:33

Во пад на израелски воен хеликоптер загинаа двајца пилоти

Израелски воен хеликоптер вчера се урна во морето кај северниот брег на Израел, при што загинаа двајца пилоти, соопшти израелската војска.

Третиот член на екипажот е повреден во несреќата и итно е пренесен во болница, соопшти војската

Хеликоптерот се урнал за време на тренажен лет, а командата на израелските воздухопловни сили отворила истрага за случајот и наредила привремена суспензија на летовите за обука.

Исто така, командата наредила и  привремен прекин на сите летови на поморскиот хеликоптер „Пантер“.