Македонија
7. April 2016 - 12:10

Вонредна прогноза: Крај на убавото и топло време

Од утре до недела ќе има дестабилизација на времето со услови за повремени локални врнежи од дожд. Утре ќе дува повремено засилен јужен ветер, а повеќе врнежи се очекуваат попладне во западните делови од земјата.

Топлото време ќе се задржи уште денеска со дневни температури над просечните за овој период од годината. Поради изразено јужно струење денеска попладне и во ноќните часови се очекува да има поинтензивен пренос на прашина од Сахара.

Во сабота попладне на места ќе биде нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер, особено во југоисточните делови, додека во недела  се очекува посвежо време со дневни температури пониски за околу 10 степени во однос на денешните. Врнежите ќе бидат позастапени во јужните делови.

Управата за хидрометеролошки работи за во понеделник најавува стабилизирање на времето, а од вторник и зголемување на температурата.