Балкан
29. May 2023 - 20:42

Вучиќ: Курти од првиот ден има само една цел – крвопролевање

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ на вечерашното вонредно обраќање во врска со немирите Косово рече дека со месеци предупредува дека „Албин Курти има само една желба – да предизвика конфликти на Косово и Метохија, да доведе до крвопролевање во целиот регион“.

„Малкумина сакаа да ја слушнат вистината и да ја сфатат суштината. Во последните три дена и слаб и политички неписмен можеше да разбере што е подготвено за денес. Се беше организирано од Курти за да дојде до конфликт меѓу Србите и НАТО, а тој што е единствено одговорен сака да му ги измие рацете на Пилат и да тврди дека тоа нема врска со него“, рече Вучиќ.